Apie Paryžių yra pasakyta ir prirašyta daug. Šį meilės miestą tapė šimtai dailininkų, o savo eilėse minėjo tūkstančiai poetų. Tai miestas, nepanašus į jokį kitą pasaulio miestą. Tai įsimylėjėlių ir menininkų miestas. Čia gimsta aukštoji mada ir daromi svarbūs politiniai sprendimai.

Taigi Paryžius yra skirtingas, paslaptingas ir nenuspėjamas. Kiekvienam čia apsilankiusiam vis kitoks.

Tačiau Paryžiuje yra vietų, kurias būtinai reikia aplankyti pirmą kartą čia lankantis.

#1 – Monmartras

Tai viena romantiškiausių Paryžiaus vietų. Sunku įsivaizduoti, kad šis judrus ir gausus turistų rajonas 19 a. pradžioje buvo tyli ir rami vieta. Čia apsistodavo dailininkai ir kiti menininkai, ieškodami šlovės ir sėkmės. Monmartras buvo miestas mieste. Čia persipynė likimai garsių ir žymių žmonių, kurie anuomet buvo visiškai nežinomi ir nepripažinti genijai. Tai Modiljanis, Pablas Pikaso, Van Gogas, Manė, Monė ir daugelis kitų.

Šiandien Monmartras su didinga Švč. Jėzaus Širdies bazilika yra turistų meka. Tačiau boheminė senojo Monmartro dvasia vis dar gyva ir juntama.

#2 – Orsė muziejus

Paryžiaus Orsė muziejus yra vienas lankomiausių visame pasaulyje. Legendiniai Eduardo Manė darbai “Pusryčiai ant žolės“ ir “Olimpija“, atmosferinė Klodo Monė Ruano katedros serija, pastelinės Dega balerinos, Polio Sezano “Maudynės“, Van Gogo “Autoportretas“ ir daugelis kitų garsiausių pasaulio paveikslų eksponuojami šiame muziejuje. Čia taip pat eksponuojama didžiulė 1848-1914 metų tapybos, skulptūros ir dekoro elementų kolekcija.

#3 – Luvras ir piramidės

12 a. Filipas Augustas, išvykdamas į 3-iąjį Kryžiau žygį, įsakė pastatyti didžiulę tvirtovę netoli Senos, kad apginti Paryžių nuo saksų. Tą tvirtovę pavadino Luvru, kas saksų kalba reiškė “įtvirtintas pastatas“. Tvirtovė tuomet užėmė žymiai mažesnę teritoriją, joje buvo saugomas iždas ir archyvas. O karalius nusprendė gyventi Sitės saloje. 14 a. Karolis V Išmintingasis Luvrą pavertė savo rezidencija.

1546 m. ant senųjų Luvro pamatų buvo pastatyta nauja renesanso stiliaus pilis. Statybos tęsėsi visą šimtmetį – pastatus plėtė, statė naujus. Bet 1682 m. karališkoji šeima persikėlė į Versalį ir Luvras buvo užmirštas. 1750 m. netgi buvo kalbama apie jo nugriovimą. Bet po revoliucijos Napoleonas I atnaujino Luvro statybos darbus. Dabartinę savo išvaizdą pilis įgavo 1871 m.

16 a. Franciskas I pradėjo rinkti meno kolekciją, kuri buvo žymiai padidinta valdant Liudvikui XIII ir Liudvikui XIV. O po Liudviko XIV mirties Luvras tapo tapybos ir skulptūros parodų vieta. Nuo 1793 m. Luvras tapo atviras lankytojams ir išgarsėjo kaip vienas didžiausių muziejų, kurio kolekcijos skirstomos nuo Senovės Egipto, Graikijos ir Romos iki šiuolaikinio meno.

#4 – Eifelio bokštas

Eifelio bokštas jau seniai tapo Paryžiaus simboliu ir vizitine kortele. Ir kas galėjo pagalvoti, kad kai 1889 m. bokštas buvo pastatytas, miesto gyventojai labai jį kritikavo ir teigė, kad bokštas gadina miesto įvaizdį.

Eifelio bokštą sudaro 18038 metalinės dalys. O šis bokštas yra viena labiausiai turistų lankomų vietų pasaulyje.

#5 – Lotynų kvartalas

Tai vienas judriausių, linksmiausių ir gausus jaunimo Paryžiaus kvartalas, išsidėstęs kairiajame Senos krante. Čia įsikūręs žymusis Sorbonos universitetas.

Anksčiau lotynų kalba buvo oficiali iš viso pasaulio į Paryžių mokytis atvykusiems studentams.

Šiandien Lotynų kvartale išsidėstę stambiausi Prancūzijos mokslo centrai. Barai ir restoranai šiame kvartale atstovauja įvairias pasaulio kultūras ir virtuves: kone ant kiekvieno kampo prekiaujama kebabais, iš braziliškų kavinių sklinda sambos garsai, yra tikrai ne viena graikų taverna ir italų picerija, o kur dar tradicinės paryžietiškos kavinės… Dauguma restoranų čia veikia visą parą. Studentai, dėstytojai ir kiti praeiviai užpildo šio kvartalo gatves dieną ir naktį. Ir tik ankstų rytą kvartalas nurimsta.

#6 – Paryžiaus Dievo Motinos katedra

Ši žymioji katedra buvo pastatyta 1160-1245 m. Nuo tų laikų išliko tik trys nedideli langai. O visas šiandien matomas pastatas atstatytas 18 a.

#7 – Nacionalinis Žoržo Pompidu meno ir kultūros centras

Tai didžiulis pastatas, pastatytas 1977 m. Čia nuolat eksponuojami šiuolaikinio meno kūriniai.

#8 – Saint-Ouen blusų turgus

Čia galima rasti visko: nuo antikvarinių knygų iki ryškių neaiškios paskirties daiktų. Turgus suskirstytas į tokias sekcijas: knygos, baldai, drabužiai, plokštelės ir pan.

Blusų turgus dirba tris dienas per savaitę – šeštadienį, sekmadienį ir pirmadienį.

#9 – Šventoji koplyčia (Sainte Chapelle)

Tai ryškus vėlyvosios gotikos stiliaus pavyzdys. Šis architektūrinis stebuklas buvo statomas saugoti Kristaus erškėčių vainikui, kurį 1239 m. į Paryžių atvežė Liudvikas IX Šventasis. Koplyčios sienas puošia nuostabaus grožio vitražai.

#10 – Per Lašezo kapinės

Iki 17 a. pabaigos turtingus paryžiečius laidojo bažnyčių kapinėse. O 18a. pradžioje Belvilio kalvos papėdėje buvo atidarytos miesto kapinės. Čia kažkada buvo Lašezo, Liudviko XIV “Karaliaus Saulės“ dvasininko, tėvo namas.

Iš pradžių paryžiečiai nenorėjo savo artimųjų laidoti toli nuo miesto ir dar prastame kvartale. Tačiau siekiant padidinti šių kapinių “prestižą“, čia buvo perlaidoti žymių žmonių palaikai, pavyzdžiui, Eloizos ir Abeliaro, Moljero ir Lafonteno.

Šiandien šios kapinės yra didžiausios iš dvidešimties Paryžiaus kapinių. Jų plotas siekia 40 ha. Čia palaidota daug žinomų žmonių, mokslo ir kultūros, karo ir politikos veikėjų. Tai Edit Piaf, Oskaras Vaildas, Žoržas Bize, Marselis Prustas, Balzakas, Kamilis Pisaro, Moljeras, Delakrua, Sara Bernar, Simona Sinjore, Frederikas Šopenas, Ivas Montanas, Džimas Morisonas ir daugelis kitų.

Dar nebuvote Paryžiuje? Būtinai pasvarstykite ten nuvykti: http://www.bfakeliones.lt/keliones/paskutines-minutes-keliones-ar-is-anksto-suplanuotos-atostogos/