Kelione i ItalijaJei svajojate apie keliones jūromis, apie tikras keliones, o ne apie „judančius viešbučius“ kruizinius laivus, ne apie tingias valandas, mėgaujantis saule ir prabanga, bet apie sūrius jūros purslus ant veido, besimaišančius su sūriu jūsų prakaitu, apie saulėlydžius, žuvėdras, bangas ir vėjus, iššūkius bei nuotykius… jei apie visa tai svajojate, o finansinės galimybės ribotos, ir nuosavos jachtos kol kas neturite… Tiesiog suraskite svajonių laivą, vykstantį į jūsų svajonių jūrą ir pasisiūlykite tapti komandos nariu!

Laivai negali plaukti patys, be komandos. Vaikystėje skaitytuose nuotykių romanuose iš namų pabėgę paaugliai tiesiog uoste pasiprašydavo į laivus jungomis, o trūkstamus komandos narius kapitonai surinkdavo apėję pakrantės smukles. Šiandien surasti vieniems kitus padeda internetas.

Rudenį savo 11 m ilgio jachta išvyksiu iš Anglijos į Kanarų salas, o vėliau – į Karibus, kur neskubėdami mėgausimės gyvenimu. Kelionė truks apie du metus, o tada vėl grįšime į Europą. Be manęs komandoje jau yra vienas suomis. Reikėtų dar vieno žmogaus, gal atsiras norinčių prisijungti?” – Tai tik vienas iš daugelio skelbimų.

Ar būtina buriavimo patirtis? Be abejo, puiku, jei ji yra, ypač jei komanda nedidelė, o kelionė ilga ir sudėtinga. Tačiau šansų turi ir visiškai „žali“ – jiems tenka paprastesnės užduotys, o po truputį sukaupiama ir patirtis. Pagalbininkai – naujokai plauna laivą, gamina valgį, atlieka visokius pavedimus. Tie, kurie turi buriavimo patirties, budi denyje, padeda laikytis kurso ir kt.

Kiek tai kainuoja? Kartais mainais į pagalbą laivo savininkas padengia visas kelionės išlaidas. Kur kas dažniau komandos narys prie kelionės išlaidų turi prisidėti piniginiu įnašu, kuris nebūna labai didelis. Jei mokate daugiau, negu už maistą ir būtiniausias laivo ir kelionės išlaidas, nustojate būti komandos nariu ir tampate keleiviu, tada jūsų santykius reguliuoja visai kitos taisyklės.

Būna, kad laivo savininkas moka nedidelį atlyginimą patyrusiems komandos nariams arba kaip kompensaciją už darbą apmoka kelionės atgal bilietą, arba pakviečia į nemokamą kelionę.

KelioneKada geriausiai keliauti? Sakoma, kad geriausias laikas visada yra dabar, tuo labiau, kad keliaujama visais metų laikais. Tačiau yra tam tikrų dėsningumų. Pavyzdžiui jei svajojate apie keliones į Italiją ar Graikiją, palankiausias metas yra pavasaris, kai jachtos iš šiaurės Europos vyksta į Viduržemio jūrą. Žiemą laivai skrodžia Atlantą ir mėgaujasi Karibų jūros saule. Vasara – tinkamas metas grožėtis šiaurės gamta, kur diena trunka keletą mėnesių.

Kelionių trukmė gali būti nuo vienos ar kelių dienų iki metų.

Kaip rasti pakeleivingą laivą ir tapti komandos nariu? Yra keletas tinklapių, kuriuose užsiregistravę, galėsite sekti planuojamas keliones, sužinosite apie ieškomus komandos narius ir galėsite pasiūlyti savo kandidatūrą.

Crewseekers International Jungtinėje Karalystėje įsikūrusi, veikia nuo 1990 m. ir turi labai daug narių 50 pasaulio šalių. Narystė mokama.

Find A Crew – nuo 2004 m. veikianti ir labai sparčiai auganti Australijos kompanija, turinti aktyvių narių, tiek laivų savininkų, tiek norinčių tapti komandos nariais, 135 šalyse. Galima užsiregistruoti ir stebėti pasiūlymus nemokamai, tačiau jei norite susisiekti su sudominusio skelbimo autoriumi, turite už tam tikrą mokestį tapti privilegijuotu nariu.

Crewbay taip pat turi daug narių ir siūlo įvairias galimybes. Svetainė įkurta 2001 m. kaip Vestminsterio universiteto (JK) projektas. Narystė nemokama.

Sailing Networks – socialinis bei verslo tinklas, apimantis platų temų spektrą. Yra galimybė palikti savo žinutę ieškantiems komandos ar laivo.

Ocean Crew Link – ilgos kelionės vandenynais. Duomenų bazėje skelbiama informacija iš viso pasaulio. Nemokama.

Patarimai naujokui. NemeKelione iluokite apie savo galimybes, neapsimeskite, kad turite daugiau patirties, negu iš tikrųjų. Jūsų perdėtas pasitikėjimas savimi ar, atrodo, nekaltas pasigyrimas gali būti pavojingas ne tik jums, bet ir visai komandai. Naujokas, pasiryžęs išmokti visko, ko reikia, yra žymiai vertingesnis komandos narys, nei apsimetėlis ekspertas.

Kelionė jūra – ne vien tik buriavimas ir navigacija. Kelionės metu gyvensite, valgysite, miegosite nedidelėje erdvėje kartu su kitais komandos nariais, kurių kol kas nepažįstate. Todėl vertingi įgūdžiai susiję ne vien su laivyba. Jei turite tokių privalumų, kaip užsienio kalbų mokėjimas, gebėjimas palaikyti gerą nuotaiką, kulinarinių talentų, medicinos žinių, pažymėkite juos, siūlydamiesi į komandą.

Pagalvokite apie žmones, kurie galėtų jus rekomenduoti kapitonui.

Atradę norimos kelionės galimybę, pasistenkite kuo daugiau sužinoti apie laivą ir kelionę. Jei laivo savininkas turi tinklalapį, patyrinėkite jį. Pasitikėkite nuojauta ir pirmu įspūdžiu. Jei planuojate ilgą kelionę Atlantu, o laivas prastai atrodo ir yra nešvarus, vargu ar kelione būsite patenkintas. Geras kapitonas turi mylėti savo laivą ir didžiuotis juo.

Įsigykite kelionės draudimą, kuris apimtų tiek keliones jūra, tiek ir galiotų tose šalyse, kuriose lankysitės.

Turėkite neliečiamų pinigų atsargą ypatingiems atvejams.

Keliaukite. Jei tai tikrai yra jūsų svajonė, įgyvendinkite ją!