Pastaruoju metu lietuviai labai pamėgo ilguosius (3 ar 4 dienų) savaitgalius leisti kurioje nors netolimoje Europos šalyje. O kadangi kelionių kompanijos siūlo vis daugiau pigių ir paskutinės minutės skrydžių, nukeliauti į kaimynines šalis tampa taip paprasta kaip nuvykti iš Vilniaus į Palangą vasaros savaitgalio metu.

Estijos sostinė Talinas – vienas populiariausių lietuvių lankomų miestų po Rygos ir Varšuvos. Tad ką gi galima pamatyti Taline?

Talinas gali didžiuotis ne tik ilga ir įvairiaspalve istorija, bet ir “Europos kultūros sostinės“ titulu, kurį gavo 2011 metais. Per netrumpą gyvavimo laiką Estijos sostinė pakeitė keletą pavadinimų.

Keičiantis amžiams Talinas keitė ne tik pavadinimus. Kultūrinis jo veidas buvo įtakojamas skirtingų kultūrų. Šiandieninėje Estijos sostinėje harmoningai tarpusavyje dera ir senovės architektūros šedevrai, ir šiuolaikiniai urbanistiniai pastatai. Todėl tikrai yra ką pamatyti ir Talino senamiestyje, ir šiuolaikiniuose kvartaluose.

Talino senamiestis – senovinių lobių klondaikas

Pažintį su šiuo miestu geriausia pradėti nuo legendinio senamiesčio, kuris 1997 metais buvo įtrauktas į UNESCO Pasaulinio paveldo sąrašą. Pagal seną europietišką tradiciją senoji miesto dalis buvo dalinama į Aukštutinę dalį, kurioje gyveno aukštuomenė, ir į Žemutinę – prekeivių, amatininkų ir neturtingų gyventojų teritoriją. Šias dvi skirtingas miesto dalis skyrė gynybinė siena. Iš 26 šios sienos bokštų 18 išliko iki šių dienų.

Visą dieną galima vaikštinėti palei šią sieną bandant atspėti Kiusterio ar Storosios Margaritos bokštų paslaptis. Storosios Margaritos bokšte dabar įrengtas jūrų muziejus. Visi kiti gynybinės sienos bokštai taip pat turi savo vardus. Bremeni bokštas buvo kalėjimas, o žymusis Dieviškasis bokštas šiandien yra muziejus, pritraukiantis ne tik daug turistų, bet ir vietinių gyventojų.

Aukštutinis miestas

Aukštutinis miestas yra išsidėstęs ties Tompea kalva, kur buvo pastatyta pilis, garsi kaip Revelio tvirtovė. Ši tvirtovė tapo ne tik Talino, bet ir visos Estijos simboliu. Šiandien tvirtovėje yra įsikūręs Estijos parlamentas, Riigikogu. O nacionalinė vėliava, iškelta aukščiausiame bokšte Ilgasis Hermanas, matoma iš visų sostinės kampelių.

Antrasis Aukštutinio miesto lobis yra Švenčiausios Mergelės Marijos katedra. Tai viena seniausių Talino bažnyčių. Ant jos varpinės iškalti 1772 metai, tačiau pirmoji šventykla čia veikė jau 1219 metais ir buvo laikoma pačios sostinės amžininke. Jei niekaip nenusprendžiate, ką apžiūrėti Taline per vieną dieną, būtinai ateikite čia, kur užgimė svarbiausias estų miestas.

Iš Aukštutinio į Žemutinį Taliną galima patekti skirtingais keliais. Tačiau jei norite bent minutėlei pasijusti tikru taliniečiu, lipkite senaisiais Patkuli laiptais, kurie laikomi vienais gražiausių Estijos sostinėje.

Žemutinis miestas

Žemutinis Talinas svečius žavi viduramžiais statyta Rotuše, laikoma viena įspūdingiausių Europoje. Jos bokšto smailę puošia Senojo Tomo vėjarodis. Šis miesto sargybinis tapo visų sostinės istorijos įvykių liudininku, o legendas apie jį žino net patys mažiausi taliniečiai.

Nepraeikite pro šalį ir būtinai užeikite į seniausią Europos vaistinę, kurioje vaistai gaminami nuo 1422 metų.

Garsiausios Žemutinio miesto bažnyčios yra Šventojo Nikolajaus, Šventosios dvasios, šv. Olavo. Šiems maldos namams teko daug ką išgyventi: nuo grobstymo ir naikinimo Reformacijos laikais iki bombardavimų per Antrąjį Pasaulinį karą. O Sovietų okupacijos metu šios bažnyčios buvo paverstos sandėliais ar koncertų salėmis.

Beje, šv. Olavo bažnyčia yra ne tik viena seniausių ir gražiausių mieste. Beveik 100 metų ji buvo aukščiausia Šiaurės Europoje, bet 1625 metais į jos 159 m aukščio bokštą trenkė žaibas ir ji sudegė iki pamatų.

Kesklinas

Vienu labiausiai turistus viliojančių šiuolaikinio Talino rajonų tapo Kesklinas. Čia galima apžiūrėti ir istorinius paminklus, ir gėrėtis šiuolaikinių architektų darbais. Pastarųjų urbanistiniai projektai realizuojami stikliniuose dangoraižiuose, verslo centruose, prekybos ir pramogų centruose.

Šis rajonas išsidėstęs pačiame sostinės centre, todėl ieškant ką pamatyti Taline per 3 dienas, niekaip nepavyks apeiti šio rajono.

Nors ir ribojasi su įvairiaspalviu senamiesčiu, Kesklinas taip pat turi unikalių architektūros paminklų. Tikru šio rajono deimantu laikomas Kadriorgas. Šie rūmai buvo suprojektuoti genialaus italų architekto Nikolo Miketi. Rūmus caras Petras I padovanojo savo žmonai Jekaterinai I. Kilmingoji šeima rūmuose apsistodavo vasarą ir čia rezidavo.

Architektas Miketi žinomas kaip vienas Sankt Peterburgo statytojų, todėl ir šiuos Talino rūmus puošia garsieji architekto fontanai ir nuostabieji sodai, išsidėstę aplink Gulbių ežerą. Šiandien Kadriorgas yra Estų dailės muziejaus galerija ir vieta, kur rengiami klasikinės muzikos koncertai.

Kai norėsite pailsėti po nuostabios kultūrinės programos, keliaukite Julemiste ežero link. Šis ežeras yra pietinėje Kesklino dalyje. Anot vietinių gyventojų, senukas Julemiste niekaip negali surasti žmogaus, kuris teigiamai atsakytų į jo klausimą. Pagal legendą, jei kuris nors sutiktas atsakys “Taip“, tą pat akimirką ežeras užlies miestą. Būtent todėl statybos Taline niekada nesibaigia.

Tai toli gražu ne viskas, kuo jus gali nustebinti Talinas. Būtinai jį aplankykite ilgojo savaitgalio ar artėjančių atostogų metu!