marymePlanuojantieji keliones į Graikiją dažnai aplankyti šią šalį renkasi ne tik dėl nuostabaus kraštovaizdžio, malonaus klimato ar įstabios architektūros, bet ir unikalių tradicijų, iš kurių ypač įdomios – vestuvių. Juk komedijos šia tema kuriamos ne veltui. Susipažinimas su graikų švenčių tradicijomis galėtų būti nuostabi patirtis ir įkvėpimo šaltinis egzotiškus vakarėlius organizuojantiesiems, o galbūt ir netradicines savo vestuves planuojančiai jaunai šeimai.

Pasiruošimas vestuvėms

Graikų vestuvių tradicijos menamos nuo senų laikų. Pasiruošimas tuoktis, kaip įprasta, pradedamas nuo sužadėtuvių ceremonijos. Tiesa, švęsti mėgstantiems graikams tai yra proga surengti sužadėtuvių vakarėlį, kurio metu sužadėtuvių auksiniu žiedu apdovanojama ne tik jaunoji, bet ir jos būsimas vyras. Ši sužadėtuvių ceremonija primena lietuviams įprastą apsikeitimą aukso žiedais vestuvių dieną. Per graikų vestuves žiedų ceremonija šiek tiek skiriasi, naudojami ir laiminami sužadėtuvių metu gauti žiedai. Žiedų ceremonija kulminaciją pasiekia, kai sužadėtuvių metu ant kairiosios rankos užmautas žiedas vestuvių dieną užmaunamas ant dešiniosios. Graikiskos vestuves

Planuojant vestuvių datą, daugeliui graikų tenka įveikti tabu dienų iššūkį. Didžioji graikų dalis yra ortodoksai, išpažįsta stačiatikių tikėjimą, o tai reiškia tam tikromis dienomis dėl religinių įsitikinimų negali tuoktis. Šios dienos – tai pirmosios dvi rugpjūčio savaitės, dedikuotos Mergelės Marijos garbei, keturiasdešimt dienų prieš Kalėdas, gavėnia, šventiesiems ir religiniams ritualams paskirtos rugpjūčio 29-tos ir rugsėjo 14-tos dienos. Planuojant vestuvių svečių skaičių, stengiamasi kviesti nelyginį jų skaičių, nes tikima, kad nelyginiai už lyginius yra laimingesni ir lems vestuvinio gyvenimo sėkmę.

Priešvestuvinės tradicijos

Sėkmingai santuokai ruoštis graikai pradeda dar prieš vestuves. Graikai yra ypač prietaringi, todėl prietarų ir tam tikrų ritualų netrūksta ir vestuvių tradicijose. Graikijoje mergvakarius ar bernvakarius minėti neįprasta, paskutinės akimirkos prieš santuoką minimos kitaip. Jaunikiui vestuvių dieną pasiruošti padeda artimiausi draugai, ypač vyriausiasis pabrolys, Graikijoje vadinamas koumbaro. Jo ir jaunikio artimas ryšys ir pasitikėjimas simbolizuojamas barzdos skutimu, kai koumbaro ją skuta jaunikiui. Kiti jaunikio artimi draugai padeda jam apsirengti. Kiekvienas prisideda prie jaunikio pasiruošimo vestuvėms. Panašūs ritualai taikomi jaunajai. Jai apsirengti ir pasiruošti padeda artimos draugės ir vyriausioji pamergė – koumbara. Magišką reikšmę turi jaunosios neištekėjusių draugių vardų užrašymas ant jos vestuvinių batelių, kuriuos, beje, vestuvių dieną įprastai jaunajai atsiunčia jos būsimasis vyras, prieš tai įdėdamas simbolinę reikšmę turinčių pinigų. Manoma, kad tos, kurios vardas per vestuves nuo batelio nusitrins, greitai ištekės. Paprotys primena lietuviams įprastą puokštės metimą per vestuves.graikiskos vestuves

Simbolinę reikšmę Graikijoje turi jaunųjų lovos ritualai. Prieš vestuves, jaunoji ir jos neištekėjusios draugės pakloja savo naujų namų lovą ir ją apibarsto materialinės gerovės simboliu pinigais ir šeimyninės gerovės simboliu ryžiais. Jaunai šeimai svarbus kūdikio atėjimas į pasaulį įprasminamas kūdikio ant lovos vartymusi, taip simbolizuojamas vaisingumas. Manoma, kad šio ritualo metu pasirinkta kūdikio lytis lemia jaunavedžių pirmagimio lytį.

Prietaringiems graikams būdinga segėti simbolinę reikšmę turinčius vestuvinius simbolius. Pavyzdžiui, siekiant apsisaugoti nuo „blogos akies“, segimas nuo šios negandos apsaugantis mėlynos akies simbolis arba pagyrus nuotaką būtina tris kartus nusispjauti ir taip ją nuo to apsaugoti. Nuo blogio santuokoje stengiasi apsisaugoti ir jaunikis, į kišenę įsidėdamas gabalėlį geležies, o santaikos ir gerovės vestuviniame gyvenime trokštanti nuotaka per ceremoniją su savimi nešasi gabalėlį cukraus.

Didinga ceremonija

graikiskos vestuvesCeremonijos metu paisoma ortodoksams būdingos simbolikos, naudojamos karūnos, žvakės ir taurė. Kai lydima tėvo jaunoji pristatoma jaunikiui, pradedama ceremonija, kurios metu didelę reikšmę turi šeimyninį gyvenimą simbolizuojančios auksinės karūnos. Jaunieji ceremonijos metu laiko Kristaus palaiminimą simbolizuojančias žvakes, kurias privaloma sudeginti, nes to nepadarius, laikoma blogu ženklu. Dar vienas simbolinę reikšmę turintis ritualas – vyno, simbolizuojančio gyvenimą ir viskuo dalijimąsi, ceremonija. Jaunieji iš vienos taurės atsigeria tris gurkšnius vyno.

Po ceremonijos pradedama gausybės draugų ir artimųjų kupina vestuvių šventė, kurios pagrindinis akcentas – linksmybės ir šokiai. Laimės simbolika laikomos lėkščių šukės ar į skutus suplėšytas ir vėliau svečiams pardavinėjamas jaunikio kaklaraištis – tai tik dalis graikams būdingų neįprastų vestuvinių papročių. Jaunųjų šokio metu šventės svečiai juos apibarsto ryžiais – vaisingumo, gerovės ir šeimyninės laimės simboliu. Šventės kulminacija – dar vienas jaunavedžių šokis. Tai yra pagrindiniu ir paskutiniu šventės šokiu laikomas vadinamasis pinigų šokis, kurio metu šokantys jaunieji apkarstomi pinigais. Po vestuvių graikai vyksta į medaus mėnesio keliones. Vėliau tikimasi, kad pasiruošimo vestuvėms ir vestuvių ceremonijos ritualai atliks savo paskirtį – užtikrins bendro gyvenimo sėkmę.

Parengė Marina Basangova

Magelano kelionės